Home > Others > Highlights > PSLE Results 2017

PSLE Results 2017


Overall Percentage Pass

P62017
Standard100%
Foundation66.7%
 Overall Standard & Foundation 95.2%

Top Performing Students

NameClassService to School
Chua Wern Jia6RT
  • English Captain
  • Chinese Dance Member
Foo Yi Rui Ethan6RT
  • School Prefect
  • String Ensemble Member
Kang Yi hui  6RT
  • Group Leader
  • Certificate of Participation - Singapore Math Olympiad
 Lee Yu-An6RT
  • School Prefect
  • Info Comm Club: Participated in Singapore Digital Media Awards (Primary School)

 Tan Wen Si6RT
  • School Prefect
  • Info Comm Club: Participated in Singapore Digital Media Awards (Primary School)
 Baik Minchang6SV
  • School Prefect
  • Bronze - Singapore Math Olympiad
     

 Choo Joon Lim6SV 
  • English Captain
  • Info Comm Club: Participated in Singapore Digital Media Awards (Primary School)
     

 Foo Yi Ming Ted6SV
  • Vice Head Prefect
  • CCA Captain for Drama Club
  • ECHA Nominee
  • Most Outstanding Student Awardee
     

 Hong Eungi 6SV
  • Class Captain
  • Art Club - Participated at SYF Competition
  • Model Pupil Award for Term 1
  • Exemplary Pupil Award
     

 Hou Yunlan 6SV
  • School Prefect
  • Chinese Dance - Lead Dancer
  • Most Outstanding Student Award
  • All-Round Student Awardee
     

 Loh Shing Yuan Lynette6SV 
  • School Prefect - exco member
  • Girls' Brigade - CCA Captain, junior Brigadier Brooch
  • Beautex Art Competition - selected for Official Opening Exhibition
    •  
 Mao Runyu 6SV
  • Chinese Captain
  • Cadet Scout - Sixer
  • Tchoukball Team - South Zone Third
     

 Ng Xin Hui 6SV
  • School Prefect
  • Chinese Dance - Group Leader
  • Certificate of Participation Math Olympiad
     

 Yeo Zhen Xi Naythan6SV 
  • Math Captain
  • Bronze - Singapore Math Olympiad
  • Taekwando - 3 Gold Awards for Inter-School Taekwando Competition
     


Top Students (Foundation)

NameClassService to School
Tow Kwan Hwa6CT
  • Science Captain
  • Participated in Boys' Brigade Character Quest Competition
Siti Nurheliza6CT
  • English Captain

Direct School Admission (DSA)

NameClassDSA School
Goh Wei Zhen Jevier6IN
  • Mayflower Secondary School
Wu Yingyi Amabel6RT
  • Chung Cheng High School (Yishun)
Caleb Chong Jiele  6RT
  • Catholic High School - IP 
Aw Hwi Wuen Megan 6RT 
  • Anderson Secondary School 
Matthew Neo Yoke Teck  6SV
  • School of Science & Technology 
Nicholas Tan Kai Kiat  6SV
  • St Joseph's Institution - IP 
 Yeo Zhen Xi Naythan 6SV
  • School of Science & Technology 
Lim Ao Zhe Jonath  6SV
  • School of Science & Technology 
 Lai Xueyi6SV
  • School of Arts 
 Lee Jungha 6SV
  • School of Arts 
 Pasco Elijah James Argao 6HM
  • Presbyterian High School