Home > Achievements > Student Achievements

Student Achievements

2021 Awards

award-1.jpg

award-2.jpg

P16-page.jpg

P17-page.jpg



2021 Awards

Medal Achievers 2021

Name

Class

Individual Results

Team Results

  KEVEN CHIA QI WEN

6EC

White 9 (1st Gold)

 

  CASTIGO VICTOR JAMES JR YLAYA

5EC

Yellow 8 (1st Gold)

Yellow 8 (2nd Silver)

  WONG ZHI HUNG

6EC

Yellow 8 (5th Bronze)

Yellow 8 (2nd Silver)

  ZUIZZ ALI BIN LIAQUAT ALI

5IN


Yellow 8 (2nd Silver)

  KHUAN WEI HENG

6RT

Yellow 7 (2nd Silver)

Yellow 7 (2nd Silver)

  LIM JUN KAI

6IN


Yellow 7 (2nd Silver)

  PERUMALSAMY NIKHILESH

6RT


Yellow 7 (2nd Silver)

  AURELIA AURORA

5IN

White 9 (1st Gold)

 

Overall Senior Boys (3rd) 

Our 2021 National School Games Taekwondo Championship Senior Team

TK-1.jpg

2020 Awards

Award1.png

SMTU Education Award 2019 (PSLE)           

The Singapore Malay Teachers’ Union (SMTU) awarded the following students from our school with SMTU Education Award (PSLE) for 2019

NUR YASMIN HUDA BINTE SAMRI                    P6-EC

NUR YUSRINA AIN BINTE SAMRI                      P6-SV


Singapore Primary School Sports Council (SPSSC) National School Games – Sportsmanship Award  

MURUGANANDAM DEEPTHI                            P5-RT

KIMAYA VIJAY WARRIER                                    P6-EC


National Story Writing Competition 2019

PRIMARY SCHOOL GROUP ( 1st )

CHEN TIANYNG                                                  P6-SV


25th National Primary School On-The-Spot Chinese Creative Essay Writing Competition

GROUP A ( Consolation )

FENG YILIN                                                          P6-EC

LIM JUN MING                                                    P6-EC

NON-CHINESE GROUP ( 3rd )

KENNETH RENALD GUNAWAN                      P4-RT         

        

National Malay Writing Competition 2019

RIN ARDINI BTE JOHAN                                P6-IN  (Gold)

NUR YASMIN HUDA BTE SAMRI                  P6-EC (Gold-Finalist)

MUHAMMAD Dizvan Bin Roslan                  P2-CT (Bronze)

KEJORA BINTE MOKHZANI                          P2-RS (Bronze)

SABRI BOULEFKHAD                                     P3-IN (Bronze)

NAYLI ATHILAH BINTE MD SALLIHIN         P3-IN (Bronze)

ALYSHA NADYA BINTE MUHAMMAD         P6-IN (Bronze)


Click here for more ( 2019 Student Awards)